2008-01-29 18:34:00

Yazan Yusuf YILMAZ
DEĞERLİ HEMŞERİLERİM,
Güzel İlçemiz Acaba her geçen gün neden küçülüyor.Göç veriyor.Nüfusu 5 binlere doğru demir atıyor.Aklımızı başımıza alalım,
Hep Diyoruz ki Eskipazar da iş sahası yok iş sahası yok ,peki İşi olanlar Eskipazar da mı kalıyor.Nice iş güç sahipleri ,Meslek Sahipleri Eskipazar ı terk etti.Bunlara çeşitli örnekler vermem pek mümkün.
Benim tespitim işi olan da işi olmayan da Zengini de fakiri de Eskipazar ı terk ediyor. Eskipazar’ın Küçülmesinde işsizlik tek faktör değil.
Bana göre Eskipazar ın Küçülmesinde ki en önemli faktör.Eskipazarımızın Gerekli alt yapı ve hizmetleri alamaması ile birlikte Eskipazarın ufkunun açılamamasıdır.
Eskipazar da Bir Anadolu lisesi yokken etkili ve yetkili kişilere Eskipazara Bir Anadolu lisesi açalım dedim. Kardeşim gerçekci olalım Ne isteyeceğimizi iyi bilelim hayalci olmayalım Eskipazara Anadolu Lisesi vermezler dediler.Adamın ufku bu kadar.Bu lafın üzerinden 1 yıl geçmeden Bakanlıktan yazı geldi Eskipazara Anadolu Lisesi açacağız yer bulun diye.Biz istemeden istemeyi akıl edemeden Bakanlık Anadolu lisesi açtı.(Az daha orayamı açalım buraya mı açalım derken o fırsatta gidecekti.)Şimdi Karabük ten 20 civarında öğrenci Eskipazara gelip gidiyor.Bunlara da konut sunamıyoruz, Servis sunamıyoruz.Adamlar Kendi servisini buluyor yolunu kesip dövmeye kalkıyoruz. Bizim Minübüslere bineceksiniz kendi arabanızla gidemezsiniz diye.Belediye başkanı ufuk sahibi olsa önce Öğrencileri karşısına alır ne sorununuz var diye sorar ondan sonrada sorunlarını çözer.
Biz Eskipazar Minübülerinden başka arabayı Eskipazara sokmuyoruz, Zamanında İsmetpaşa Sırt Minübüslerini de sokmamıştık.Adamlar gidiverdi Çerkeş pazarına ,Çerkeş bankalarına,Eskipazara girmeden Karabüke gidip geldiler.Otobüsleri sokmadık Taksiciler para kazanacak diye.Eskipazar Hayvan pazarına yabancı tacir sokmadık Şerevedin kasaplarının sayesine Halk gidiverdi Gerede Çerkeş pazarına Şimdi Eskipazarda Hayvan pazarı olduğundan Bizden Başka Kimsenin Haberi yok.Hafta da 1- 2 hayvan ya geliyor ya gelmiyor.
Soruyorum Belediye başkanı Eskipazar da Ticareti Geliştirmek için ne tedbir aldın. Eskipazar da Hayvan pazarını geliştiremez misin,Yılda Bir iki defa Gerede Panayırı benzeri bir Aktivite yapamaz mısın .Eskipazar da Mevcut festivali kaldırıp Alan Yaylası şenliklerine Belediyeyi yamamakla olmuyor.Adam gibi bir festival-Panayır düzenlesen Eskipazar a 10 bin kişi gelir.Bi hareketlilik olur. İnsanlar Kaynaşır.Reklamımız olur.Gurbetteki hemşerilerimiz Eskipazar gelmek için bir vesile bir bahane arıyor.Orman İşletme Müdürü Çetiöreni yeniledi Amfi tiyatrosuna kadar yaptı(İşletme Müdürüne Bu vesile ile teşekkür ediyor Saygılarımızı sunuyoruz).Orda ki tesisler Karabük te ve bölgemizde yok.Bi Festival yapıpta Eskipazarı pazarlayamıyorsunuz.vs.vs.vs. Ama olmaz demi sen oraya yapacağın masrafla  m2 parke yaparsın. Ufuk bu kadar.
Şimdi Soruyorum, Eskipazar da Çalışıp ta Karabük te ikamet eden kaç Eskipazarlı var.
Eskipazar da İş yeri Fabrikası olup ta dışarıda oturan Kaç Eskipazarlı var.(Fabrikatör.)
Eskipazar da Memur yok ken Kaç tane memurumuz Karabüke ve diğer yerlere tayin olup gitti. Memurlar bi araya gelip safranboluda kooperatif kuruyor,Esnaf bi araya gelip safranboluda kooperatif kuruyor.Eskipazar böyle mi büyüyecek onlara sorsanız onlarda haklı.
şimdi merak ettim düşündüm.Eskipazarın Toprağından niye çömlek olmaz.Çocuk mantığı ile düşündüm.Bir topraktan çömlek olabilmesi için Toprağın birbirini sımsıkı tutması bırakmaması lazım tutmaz bırakırsa dağılır çömlek olmaz.Eskipazarlıda birbirini tutmadığı bıraktığı için çömleği olmuyor herhalde.
Niyazi Bey yazmıyorlar diye kızıyorsun yazınca da ağzım kokuyor.Kusura bakma.

0
0
0
Yorum Yaz