: 2009-2010ÖĞRETİM YILI MESAJI ..

2009-09-24 17:20:00

Yazan: HÜSEYİN GÜL-ÖĞRETMEN
Konu: 2009-2010ÖĞRETİM YILI MESAJI 

SAYGIDEĞER ÖĞRETMEN ARKADAŞLAR,
SAYIN VELİLER,
SEVGİLİ YAVRULAR 24.09.2009

Yüzleri ve isimleri değişse de, bir öğretmen için çocuklar hep aynıdır. Yer yüzündeki hiçbir şey çocukların gözbebekleri kadar parlak olamaz.Dünya dünya olalı çocukların cepleri aynı şeylerle doludur. Eğitim ve öğretimde değişim ve dönüşüm içindeyiz.Bilimsel eğitim ve öğretimde öğrenme ve öğretme yaklaşımlarında hızlı bir değişim ve gelişme olmuştur.Bilgi edinme bir amaç olmaktan çıkmış ve yöntem sorunu olarak tartışılmaya başlanmıştır.Öğrenme etkinlikleri öğretene değil,öğrenene yönelmiş,bireye bilgi aktarımı önemini yitirmiş ve hayati anlamdaki öğrenme etkinliklerini düzenleyenler Öğrencileri; okuma,anlama,düşünme, ve akıl yürütme,sorun çözme,yaratıcılık becerilerini ortaya koymayı hedef edinmişlerdir.
Öğrenmenin meydana gelmesi üç şarta bağlı bulunmaktadır.Davranış değişmesi olacak,davranış değişmesi kalıcı ve yaşam biçimi haline gelecektir.Etkili öğrenme, öğrencilerin seyredip dinlemekle yetinmeyip bu öğrenme sürecine etkin olarak katıldıkları,bağımsız olarak hareket ettikleri,okuyup araştırdıkları anlamına gelmektedir.
İlgi istek duymadan,merak etmeden,motivasyonla pekiştirilmeden öğrenmenin olmayacağı açıktır.Çağdaş bir öğretmen ,öğrencinin rolüne girebilmeli,onun duygularını doğru algılamalı.Her öğretmen öğrenci olmayı bilebildiğince öğretirken öğrenebildiğince öğretmendir.
Öğrencinin potansiyelini içinde yaptığı gayreti dikkate olmadan,başkalarıyla karşılaştıran, bireysel farklılıkları göz ardı eden ,öğrendiklerini değil neleri öğrenmediklerini notla değerlendiren sistem öğrencisini kaybetmek anlamına gelmektedir.
Bilginin nasıl öğrenileceği,nerede bulunabileceği ve etkili öğrenme yöntemleriyle bilgiye ulaşma yollarını kazandırmaktır. Öğrenme yaşam boyu süreceğine göre ,okuma alışkanlığını kazanan,düşünen,araştıran bireyler başarılı ve mutlu olacaklardır.Öğrenmeyi öğrenen öğrenciler bilginin geniş yelpazesinde bir yerlere ulaşmaya çaba göstereceği kuşkusuzdur.
Hedefimiz;
1. Öğretmeye değil öğrenmeye,
2. Ezberciliğe değil anlamaya,uygulamaya
3. Şekilciliğe değil kişilik geliştirmeye;
4. Başarısızlığı ölçmeye değil,başarıyı ölçmeye
5. Korku ve otoriteye dayalı değil, sevgiye değer vermeye öğrencinin mutlu olmasına dönük bir eğitim anlayışı uygulaması temel hedefimiz olacaktır.
2009- 2010 Eğitim öğretim yılı sizlere ve öğrencilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diler saygılar sunarım.
HÜSEYİN GÜL

0
0
0
Yorum Yaz