AHMET YURTOĞLU'NUN YAZISI.

2012-08-16 11:20:00

 

 

 

 

 Eskipazar Belediye Spor Kulübü Başkanı Ahmet Yurtoğlu'nun yazısıdır. 

ESKİPAZAR'DA SPOR

Eskipazar’da bir spor kulübü mevcut. Bütün spor dallarında mücadele etmeye çalışıyor. Adı Eskipazar Belediye Spor Kulübü, 1’nci Amatör u13, u14, u15 ve Ata sporumuz güreş olmak üzere bu dallarda mücadele etmeye çalışıyoruz. Ama ne şartlarda mücadele ediyoruz onu hiç soran yok. Futbolda 118 güreşte ise 80 oyuncumuz lisanslı olup toplamda 198 sporcu ile mücadele ediyoruz. Bu durumu Eskipazar’da pek anlayan yok desem yerinde olur herhalde. Spor Eskipazar için ne ifade ediyor, ne anlama geliyor her Eskipazarlı sormalı kendine. Bizce pek çok şey anlamına geliyor spor, çünkü Ata sporumuz olan Güreş’te Karabük ilinde şampiyonluklar kazandık ve Eskipazar’ımızı en iyi şekilde temsil ettik. Temsil etmeye de devam ediyoruz. Bu şu demektir. 80 lisanslı güreşçi genç çocuklarımız internet kafelerden, kahve köşelerinden, kurtulmuş demektir. Aynı zamanda öğrencilerimizin eğitimi ile uğraşan bir de lisanslı hocamız mevcut ki (Ömer KOÇ) aynı zamanda öğrencilere hem güreş eğitimi veriyor, hem de bir aile reisi gibi bu yavrularımıza aile terbiyesinin nasıl olduğunu ve nasıl olması gerektiğini(Anneye, babaya, büyüklere, küçüklere sevgiyi saygıyı) öğretmektedir.

Güreş takımı öğrencilerimiz yayla festivallerinde güreşerek festivale renk katmakta ve halkın beğenisini kazanarak eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamaktadırlar. Bu yavrularımıza elini uzatan bir zenginimiz veya esnafımız yoktur. Bu spor dalımız yani Ata sporumuz güreş çok zor şartlar altında devam etmektedir. Bir ülkenin en iyi tanıtılmasında futbol başı çekmektedir. Düşünün bir Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya futbolun sayesinde çok tanınmış ve popülariteye sahip olmuşlardır. Reklamlarını da bu sayede yapmaktadırlar. Eskipazar’da belediye spor futbol takımı Karabük ilinde 10 takım arasında oynanan maçlar sonunda Amatör ligde 2011-2012 sezonu şampiyonu olmuş ve Eskipazar’ı bölgesel Amatör ligde temsil etme hakkını elde etmiş ve en iyi şekilde de temsil edecektir. Tabi ki bu kolay olmayacaktır. Bizim bu ligde mücadele edebilmemiz için en az 200-250 Bin Tl’ye ihtiyacımız vardır. Buda kafi gelmez ama bununla yetinmek mecburiyetindeyiz lakin bu parayı bulma imkanımız halen olmamıştır. 20.07.2012 tarihine kadar futbol federasyonuna yatılması gereken 25.000 Tl lik teminat mektubunu bile zor şartlar altında temin edebildik ve yatırdık. Belki halkımız diyecek ki adı üstünde Belediye spor kulübü ama maalesef 5393 sayılı yasa gereğince Belediyelerin spor kulüplerine para desteği yapma şansı olmadığı bilinmektedir. Bu durumda eğer Eskipazar da spor gelişecekse ilçemiz halkının maddi manevi desteklemesi gerektiği kanaatindeyim. Belediye spor 22 yıl sonra futbolda bir başarı göstererek şampiyon oldu. İlimizi, ilçemizi çeşitli ile ve ilçelerde temsil etme hakkını kazandı.

Bu ne demektir. İlçemiz yeni çim sahamızda oynayacağımız 13 maç için ilçemize gelecek 30-35 rakip futbolcu ve yöneticisi, aynı zamanda 100-200 taraftarı ile ilçemizde bir hareketlilik meydana getirecektir. Bundan karlı çıkanda yine ilçe esnafımız olacaktır. Bir meslek yüksek okulu açıldı 120 öğrenci ilçemize bir hareketlilik getirdi. Bizde spor kulübü olarak bu heyecana katkı yapmak arzusu ve heyecanını içerisindeyiz. Lakin bizlere ilçemizin zengininden fakirine bir Allah’ın kulu destekçi olmuyor. Eğer Belediye başkanımız Sayın Dursun Baş olmasa teminat mektubunu bile federasyona gönderemeyecek Bal ligine katılamayacaktık. İlçemiz halkı zannediyor ki spor kulübü yalnız belediyenin kulübüdür. Spor kimsenin değil ilin veya ilçenin malıdır bu böyle bilinmeli, başarılı olunabilmesi için de ilçe halkımızın duyarlı olması ve maddi manevi sağlaması gerekmektedir. Futbol oynayan ilçemiz gençleri ve bunlara takviye olarak Karabük Üniversitesinden futbolcu alarak başarılı olduk ve olmaya devam edeceğiz, önce Allah’ın izniyle sonra sağduyulu Eskipazar halkımız destekleriyle, bizlerde bu memleketin evlatlarıyız. İlçemizin güzelleşmesi, gelişmesi için biz elimizden geleni yapalım. Gelecek nesil bizim yaptıklarımız için bizleri ansın. Çalışkan bir belediye başkanımız ve onun ekibi ilçemize bir şeyler vermeye çalışıyorlar. İlçe halkımızın da destek olmasını ve yanımızda olmasını arzu etmekteyiz. Ancak şuana kadar kimseyi yanımızda göremedik ve söz verenlerde sözünü tutmadı. Ama yinede biz onları seviyoruz bir gün bizim kime hizmet ettiğimizi anlayacaklar. Biz hizmet için varız, dünde aynı, bugünde, yarında aynı olacak.

Bütün bu başarılı çalışmalarımıza maddi manevi desteğini esirgemeyen Belediye Başkanımız Sayın Dursun Baş’a ve Kulüp yönetim kurulu arkadaşlarıma, futbol hocası Nizamettin Set, Güreş Hocası Ömer KOÇ ve ayrıca ilçemize atandığı tarihten bu yana sporun yanında olan ve maddi manevi desteğini esirgemeyen İlçe Kaymakamımız Sayın Eren Arslan’a teşekkürlerimi sunarım.

 

 

Ahmet YURTOĞLU
Kulüp Başkanı

0
0
0
Yorum Yaz