AK PARTİ KARABÜK MİLLETVEKİLLERİ KARABÜK'ÜN SON DURUMUNU DEĞ

2009-10-27 15:01:00


Karabük Ak Parti Milletvekilleri Mustafa Ünal, Mehmet Ceylan ve Cumhur Ünal dün parti binasında basın toplantısı düzenlediler. Toplantıya İl Başkanı Ömer Ayar’da katılırken, vekiller yerel gündemin yanı sıra ülke gündemine ilişkin soruları yanıtladılar.

Daha çok Türkiye gündemini aylardır meşgul eden Demokratik açılım ve sonrası sınırda yaşanlara ilişkin soruları yanıtlayan vekiller, gelişmelerden üzüntülü olduklarını belirttiler.

Yüz ifadelerinden oldukça durgun ve üzgün oldukları görülen milletvekilleri, muhalfet başta olmak üzere, tüm kesimlerden söylenmek yerine söylemek istediklerini açıkça ifade etmelerini ve bu konuda hükümete destek olmalarını istediler.

İlk konuşan  Mehmet Ceylan,  Türkiye’de akan kanın durması için mücadele verildiğini,  bu  bakımdan çok duyarlı olmak gerektiğini belirterek “ Türk halkının sabrını hiç kimse taşırmasın” dedi.

Ceylan, “30 yılı aşkın Türkiye’de yaşanan kaos ortamını ve terör olaylarını ortadan kaldırmak için çalışmalar devam ediyor. Bu ülke 30 binin üzerinde şehit verdi ve vermeye de devam ediyor.  Buna hiçbirimizin yüreği dayanmıyor. Anaların gözyaşı dinmiyor. Bu işe artık son vermek lazım. Türkiye bölgesinde, Kafkaslar da , Balkanlar da barış ve istikrar üreten bir konuma geldi. Türkiye komşuları ile sorunlarını çözerken de ilk başta kendi sorunlarını da çözmek zorundadır.  Biz Osmanlıların torunlarıyız. Bu ülkede 600 yılı aşkın bir zamandır Osmanlı döneminde atalarımız burada her etnik grupta halkı barış içinde barındırarak uzun yıllar imparatorluk sürdürdü. Biz artık bunun kanın durmasını istiyoruz. Biz bu konuda samimiyiz. Hiçbir siyasi hesap peşinde asla değiliz, olmadık ve olmayacağız da. Bu konunun siyaset üstü bir konunun olduğu bilincindeyiz. Bu konunun son derece zor ve karmaşık olduğunun bilinci içindeyiz. Ancak bu konuda herkesimden elinden gelen gayreti göstermesini istiyoruz. Bir taraftan bu konuda tüm çalışmalar sürdürülürken, geçen hafta içersinde Habur sınır kapısından belli sayıda, içlerinde teröristlerinde olduğu 34 kişili bir grup geldi. Tabi ki orada bir siyasi partimizin de alet olduğu bir şova dönüşme olayı oldu ve bunu kabul etmemiz asla mümkün değil. Bu konu gerçekten kritik ve son derece tehlikeli bir konudur. Herkesin dikkatli olması gerekiyor. Bu konuda spaküle ve tahrik etmek isteyenler var. Adeta zafer havası verircesine o grubun sınır kapısından girmesine hiç birimizin gönlü el vermiyor.  Bunu kınıyor ve protesto ediyoruz. Bunarla alet olan siyasi partinin dikkatini çekiyorum ve tehlikeli oyunlara girmesinler. Türkiye’de akan kanın durması için mücadele veriliyor, o bakımdan çok duyarlıyız. Türk halkının sabrını hiç kimse taşırmasın. Geçen haftaki görüntülerden milletvekilleri olarak bizlerde rahatsız olduk. Bununla ilgili olarak ilgili savcılarımız harekete geçerek soruşturmalar başlatılmıştır” dedi.

  Milletvekili Mustafa Ünal ise, halkımızı böyle şeylerle provoke edecek şekilde bir takım tutumlar içersinde girilmesine hiçbirimizin tahammülü olamaz diyerek, “ Bu konuda vatandaşlarımızın göstermiş olduğu hassasiyet elbette yerindedir. Diyecek hiçbir şey yok. Bu süreçte hükümetimiz asla hesabi değildir. Bu problemi içinde yaşadığımız ve 30 yıldır çözemediğimiz sorunu hükümet çözmek üzeredir. Bu problemin çözülmesinden rahatsız olan başta PKK olmak üzere ve ne yazık ki DTP başlangıçta gayet güzel bir yaklaşım içersinde olmak üzere ayakları altından halının çekildiği bir grup vardır. Çünkü bu problemle yaşayan ve bunla beslenen bir grup var. Her halükarda PKK veya başka gruplar bu gelişmeyi engellemek için ellerinden gelen çabayı göstereceklerdir. Sınırdan gelişlerde yaşananlardan hepimiz üzgünüz. Bu konuda işlemler mutlaka yapılacaktır. Hükümet bundan sonra bunun tedbirini alacaktır. Açılım, barış ülkemizin gereğidir ve bizim buraya ulaşmamız gerekli. Sınırda özel mahkeme kurulmamıştır. Sadece orada gelen grupların gerçekten denildiği gibi bir olaya karışıp karışmadıklarını tetkik etmek için Savcı orda bulundu. Ben bir hukukçu olarak bu konuda bu konuda karar veren kişinin neden böyle bir karar verdiğinin gerekçesini dinlemeden bir beyanda bulunmak istemiyorum”  diye belirtti.            

   HASTANE İÇİN BELEDİYEDEN CEVAP BEKLENİYOR

AK Parti Karabük Milletvekili Cumhur Ünal ise, Karabük kamuoyunu meşgul eden yeni Devlet hastanesi ile ilgili olarak çalışmaların başlatıldığını söyleyerek, “Hastane konusunda son aşamaya gelindi. En son Karabük Belediyemize imar durumu ile ilgili gerekli yazılar yazıldı ve oradan gelecek cevaba göre Şirinevler Devlet Hastanesi’nin olduğu alana 300 yataklı modern bir devlet hastanesinin yapımına başlanacaktır.Hastanelerin tek çatı altında toplanması gerekliliği doğdu ve ilimizde de bu gerçekleşmek üzere. İnşallah Sağlık Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığımız bu konudaki gerekli araştırmalarını ve çalışmalarını yapmaktalar. Birleşim tamamen sağlandığı anda, gerek her iki hastane baş hekimleri mutlaka değerlendirilecek. Belki Sağlık Bakanlığı günün şartlarını göre başka bir değerlendirme yapıp baş hekim konusunda ki atamayı Sağlık Bakanlığı yapacaktır. Burada biz milletvekillerinin şunun veya bunun baş hekim olsun şeklinde tavrımızdan ziyade önemli olan burada doğru dürüst hizmet verebilecek, hastaneleri koordine edebilecek bir baş herim ataması yapılması konusunda Sağlık Bakanlığımız gerekli çalışmayı yapacaktır. Son kararı ve atamayı Sağlık Bakanlığı yapacaktır. Ortalıkta dolaşan isimler tamamen farazidir” dedi.

   SAFRANBOLU TEŞKİLATLANMA YENİ YAPILANMA

AK Parti İl Başkanı Ömer Ayar, istifa eden Safranbolu ilçe teşkilatı yönetimi hakkında gelinen son aşamayı aktararak, “Safranbolu İlçe teşkilatımız tamamen kendi tasarrufları olarak görevlerini bıraktıklarını ve bu anlamda istifa ettiklerini bize bir dilekçe ile bildirdiler. Biz bu arkadaşlarımıza vermiş oldukları hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Safranbolu’da durum böyle olunca tabi ki bizde yeni bir teşkilatı ve yeni bir yapılanma kurmak durumundayız kuracağız. Teşkilat kurulması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor, biz ilçe teşkilatını oluştururken en ideal ve en doğru seçimi yapabilmek adına bu konuda biraz hassas davranıyoruz. Yoksa belirlemeye kalktığımız anda bugün teşkilat bir saatte kurulur çıkar bu şekilde yapılacak olan belirlemenin çok doğru tavır ve davranış olmadığını düşündüğümüzden en doğru seçimi yapabilmek için adına bu işte ince eleyip sık dokuyoruz vakti geldiğinde bu yapılanmada gerçekleşecektir” diye ifade etti.

 DEVLET HASTANESİ EK BİNA PROJESİ TAMAM

Karabük Devlet Hastanesinin ek binası projelendirildiğini ve 3 bin 150 metre kare kapalı alanlı bir proje hazırlandığını belirten Mehmet Ceylan, “Geçen hafta içerinde Sağlık Bakanlığı’ndan, Sağlık Müdürlüğüne proje gönderilmiş durumda yakında ihaleye çıkılacak. Tüm projeleri hazırlandı keşif bedelleri hazırlandı. Yerelde ihale yapılacak, bu projenin hayata geçmesi ile birlikte Karabük’te ki Devlet Hastanesindeki sıkışıklıkta ortadan kalkmış olacak. Artık ek bina ihale aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Diğer yandan Tıp fakültesi gündemden kalkmış değil. Bu konu yürüyor, bir fakültenin kurulması için belli süreç vardır. Şu anda ki süreç YÖK’den geçip Milli Eğitim Bakanlığı’na gelmiş durumda. Milli Eğitim Bakanlığı’na sunmadan öncen 4 tane kuruluştan görüş soruyor. Şu anda 3 kuruluştan görüş geldi bir tanesinden gelmedi. Geçen hafta içerisinde milletvekilleri olarak Milli Eğitim Bakanımızı ziyaret ettik. Bu konuda öncelikli konularımızdan bir tanesi idi. Milli Eğitim Bakanımız bizim için önemi olan Maliye Bakanlığı’nın görüşüdür diyor. Maliye Bakanlığının da görüşü hala intikal etmiş değil. Ama daha önce biz maliye bakanının ziyaret ettik  Karabük Tıp Fakültesi ile ilgili olumlu görüş gönderilmesi konusunda bürokratlarına talimat verdi. Ama henüz daha net bir görüş gelmiş değil. Milli eğitim Bakanlığımızda maliye bakanlığından görüş geldikten sonra diğer çalışmalar da tamamlayarak bakanlar kuruluna sunar ifadesinde bulunduk. Daha önce Devlet Planlama Teşkilatı’ndan olumsuz görüş gelmesi çokta fazla bağlamıyor. Devlet Planlama Teşkilatı sadece Karabük Tıp Fakültesi ile ilgili değil Türkiye’de kurulan diğer tıp fakülteleri ile ilgili de olumsuz görüş veriyor. Şunu belirtmek istiyorum ben hiç DPT’de olumlu sonuç çıkacak demedim. DPT’den olumsuz cevap geldiğini biz daha sonradan öğrendik. DPT’ni yazısı gerekirse olumluya da döndürülebilir. Önemli olan burada maliye bakanlığının görüşüdür. Çünkü tıp fakülteleri pahalı bir yatırım diğer fakültelerin harcamaları kadar tıp fakültesi beklide tek başına harcama yapıyor. Şu anda yürüyen sistem var her hangi bir olumsuzluk yok” dedi.

0
0
0
Yorum Yaz