BUSİNESS dergisi Eylül sayısında 81 ilin yaşam kalitesini ortaya

2009-10-12 21:05:00


BUSİNESS dergisi Eylül sayısında 81 ilin yaşam kalitesini araştırmış ve geniş bir şekilde bunlara yer vermiş. Araştırmaya göre Karabük zengin bir kent. Zenginliğinin yanında eğitim seviyesi yüksek. Sanatsal açıdan bakıldığında ise iyi konumdayız.

            Araştırmaya bakıldığında Karabük’ün yedi yıl içinde çıkan teşvik yasalarından neden yararlanamadığını fark edebiliyorsunuz. Genel anlamda veriler olumlu tek olumsuzluk ve çelişki ise hava kalitesi ile ilgili olanı.

            Dergi de Karabük’ün yüzde 68’i ormanlarla kaplı ve buna rağmen hava kalitesi düşük. Sağlıkla ilgili verilerde iç açıcı değil. 285 kişiye bir doktor, 934 kişiye bir yatak düşüyor.

              Araştırmaya göre Türkiye’deki toplam mevduatın binde 1’i Karabük’te, kişi başına düşen mevduat 2 bin 570 lira. Dört yetişkinden birinin otomobili, 4 kişiden birinin evi var. Karabük’lü 1349 lira yıllık vergi veriyor, evinde 424 kilowat elektrik tüketiyor.

            EĞİTİM DÜZEYİ YÜZDE 88

Eğitim düzeyi yüksek iller arasındayız. Okur yazar oranı yüzde 88. 18 yetişkinden biri Üniversite mezunu. 23 anaokulu, 18 ilköğretim okulu, 13 ortaöğretim öğrencisine birer öğretmen düşüyor.

            İŞSİZLİK ORANI DÜŞÜK

İşsizlik oranı yüzde 6,9, istihdam oranı ise 50.1, kişi başına kamu harcaması ise 96 lira. Karabük Türkiye ortalamasına kıyılsa yüzde 1.5 daha pahalı bir şehir.

                YEDİ SİNEMA SALONU

            Bilgiler nerden alındı bilinmez ama Karabük’te yedi sinema salonu var. Bu sinema salonları  verilere  göre 84 bin sinema, 1560 tiyatro seyircisini ağırlamış. Bir sinema salonu zor dolduran bu kentte yedi sinema salonu bilgisi dergiye nerden nasıl oluştu merak konusu.

            PARAMIZ VAR AMA HAVAMIZ YOK

Bakıldığında Karabük her alanda iyi konumda. Cebimiz dolu, eğitim ve kültürde iyiyiz, ama havamız kötü. Dergi Karabük’ün yüzde 68 orman olduğunu buna rağmen hava kalitesinin düşük olduğunu belirtiyor.

            Ulaşım da durum iyi, 2008 yılında sadece 48 araçtan biri kaza yaparken, 2007 verilerine göre ise 508 kişi cezaevine girmiş.

            Tüm bu verilerden sonra dergi her ili ayrı bir şekilde karikatürize ederek en önemli özelliğini vermiş. Karabük için “ işçi sınıfı öğrenmeyi sever” öngörüsüne yer vermiş.   

0
0
0
Yorum Yaz