ÇİPİMİ BÜYÜTMEK İSTİYORUM

2010-12-29 22:26:00

 çipimi B Ü Y Ü T M E K istiyorum  

YILLAR ÖNCE ; KÖYÜMÜZDE AKŞAM OLUPTA KOMŞU ZİYARETİNE GİDERKEN  ;                                       YOLUMUZU GÖRMEK İÇİN  ÇIRA YIKILDIĞINI  VE  ALLAHA ŞÜKÜR EDİLDİĞİNİ  İYİ BİLİYORUM , YA, ŞU ÇIRA OLMASAYDI NE OLURDU HALİMİZ DİYE...

 

 

DEĞERLİ DOSTLAR GEÇENLERDE ; HERZAMAN OLDUĞU GİBİ , BİLGİSAYAR BAŞINA OTURDUM  Kİ SİTELERİMİZDE SÖRF YAPAYIM HEMŞERİLERİMİZDEN , ESKİPAZARDAN HABERLER BİLGİLER ALAYIM , GELİŞMELERİ VEYA GELİŞMEMELERİ TAKİP EDEYİM... AMAN ALLAHIM  ODA  NE !  INTERNET BAĞLANTISI YOK , NE KADAR UĞRAŞTIMSADA  BAĞLANTI YOK VE İNTERNETE GİREMEDİM  ÜSTELİK  TAM  İKİ  GÜN BOYUNCA  ; SİNİR OLDUM GICIK OLDUM AMA ÜZÜNTÜM BOŞUNA İDİ. İNTERNET BAĞLANTISI  İKİ GÜN SONRA SAĞLANDI VE BİLGİSAYARIMI AÇABİLDİM.  BİLGİSAYARI AÇAMADIĞIM 2 GÜN BOYUNCA ŞUNU ANLADIML Kİ.   BİLGİSAYAR VE İNTERNET  HAYATIMIN PARÇASI OLMUŞTA HEBERİM YOK İMİŞ.

 SEVGİLİ ARKADAŞLAR...: YILLAR ÖNCE  YANİ BENİM KÜÇÜKLÜĞÜM ZAMANINDA ,  AKŞAM OLUPTA ,  KOMŞUYA MİSAFİRLİĞE GİDERKEN YOLUMUZU GÖREBİLMEK  İÇİN  ÇIRA  YAKILIRDI , EVLERDE İSE  İDARE OLURDU , İDARE  SADECE EVLERDE YAKILIRDI.  ARADAN BİR MÜDDET GEÇMİŞ OLMALI Kİ , GAZ LAMBASI ALINDI EVLERE , ÇIRA  İLE  GAZ LAMBASINI YANYANA KOYDUĞUNUZDA   GAZ LAMBASI LÜKS OLURDU VEYA SEÇKİN İNSANLAR KULLANIRDI ( GİBİ ) YİNE ARADAN BİR ZAMAN GEÇTİKTEN SONRA  GAZ LAMBASININ YERİNİ  LÖKÜS   ALDI. LÖKÜS  İSE , KÜÇÜK EV TÜPÜNÜN BAŞINA GEÇİRİLEN  TÜL PERDEDEN YAPILMIŞ KESECİK GEÇERİLEREK YAKILIRDI Kİ , ORTALIĞI AP AYDINLIK YAPARDI BU LÖKÜS DENİLEN AYDINLATMA ARACI İSE  ÖNCEKİLERE GÖRE DAHA LÜKS SAYILIRDI.

ZATEN BU AŞAMALARDAN VE GEÇEN ZAMANDAN SONRA , EVLERE  ELEKTRİK GELMEYE BAŞLADI. AMAN ALLAHIM. DÜNYA VARMIŞ , MEĞER İDARE İLE VEYA GAZ  LAMBASI İLE  YADA  LÖKÜS İLE GEÇEN ZAMANLAR NEYMİŞ BEEHH.  SOBA YAKMAK İÇİN UKLLANDIĞIMIZ ÇIRA HERKEZ TARAFINDAN BİLİNİR AMA  İDARE ,  GAZ LAMBASI VEYA LÖKÜS   RESİMLERİ DAHİ YOK VEYA ÇARŞIDA PAZARDA BULSAMDA RESMİNİ  ÇEKİP  SİZLERE GÖSTEREBİLSEYDİM.

ÇIRA , İDARE , GAZ LAMBASI , LÖKÜS VEE  ELEKTRİK EVLERİMİZE GİRDĞİNDE GÖZÜMÜZ + GÖNLÜMÜZ AÇILDI  ,  BUGÜN İTİBARI İLE  ELEKTRİKLER KESİLDİĞİ VE UZUN SÜRE GELMEDİĞİNDE ELEKTRİĞİN KIYMETİNİ  FAYDALARINI  NASIL ANLIYOR İSEK ,  BAHS ETTİĞİM ZAMAN İÇİNDE İSE ;ÇIRA YAKMAK YERİNE LÖKÜS  YAKMANIN NEDE BÜYÜK BİR GELİŞME OLDUĞUNU ANLAMIŞTIK.

 DEĞERLİ OKURLARIM ; LÜTFEN KAFANIZ KARIŞMASIN , GEÇMİŞTEN BU GÜNE  YAŞANAN VE GELİŞEN AYDINLATMA VE ISINMA ÇEŞİTLERİNDEN BİR KAÇ TANESİNİ ÖRNEK VERDİM Kİ , BUGÜN İTİBARI  İLE  ELEKTRİKLER KESİLSE VE UZUN SÜRE GELMESE  NE KADARDA ZORLANDIĞIMIZI  VURGULAMAK İSTEDİM.

VE GELİYORUM BU GÜNE..... GÜNÜMÜZÜN OLMAZ  İSE   OLMAZLARINDAN   OLAN  İNTERNET BAĞIMLILIĞIMIZA VE HAYATIMIZDA NE KADARDA ÖNEMLİ BİR YERİ VAROLDUĞUNA.. HANİ DEDİM YA.. GEÇENLERDE  EVİMDEKİ INTERNET BAĞLANTISINDA SORUN ÇIKTI VE TAM  İKİ  GÜN  BOYUNCA  INTERNETE BAĞLANAMADIM , İNANINIZ  SANKİ  BİRÇOK EKSİKLİK YAŞADIĞIMI HİSSETTİM. BİLEMİYORUM HAKLIYIM BİLEMİYORUM HAKSIZ DÜŞÜNCE  AMA ŞU BİR GERÇEK Kİ.EĞER İNTERNET YOKSA  HAYAT DURUYOR ! ZORLUKLAR SIKINTILAR YAŞANIYOR. HAYATIMIZA GİREN VEYA  YAŞANTIMIZA EKLENEN  HER YENİ  HİZMET VEYA KOLAYLIK   BİR ÖNCEKİNDEN  DAHA ÇOK İŞE YARIYOR , VEYA YAŞANTIMIZA RENK KATIYOR OLUMLU KATKI SAĞLIYOR , BUNUN AÇIKLAMASI BÖYLE OLSA GEREK. GEÇMİŞTE ;  BASTIĞIMIZ YERİ GÖRMEK İÇİN ÇIRA YAKARKEN , İDARE VEYA   GAZ LAMBASI ÇIKTIĞINDA ÖNCEKİLERİN DEMODE OLMASI , EL FENERİ VEYA  IŞILDAK ÇIKTIĞINDA İSE  GAZ LAMBASI VE LÖKÜSÜN DEMODE OLMASI GİBİ..

DİYORUM Kİ..: ACABA. INTERNETDEN DAHA İYİSİ GÜZELİ VERİMLİSİ  DAHADA ÇOK İLERLEMİŞ VE GELİŞMİŞ HİZMETLERDE YAŞAYACAKMIYIZ  (sanırım  tabiki evet )  EĞER TEKNOLOJİ BU HIZI İLE GELİŞMEYE DEVAM EDERSE ,  GÜNÜN BİRİNDE  İNTERNET BAĞLANTISI İLE  ALDIĞIMIZ HİZMETİN NE KADARDA  DEMODE OLDUĞUNU DÜŞÜNECEĞİZ.

KİMBİLİR  BELKİDE YAZMAYACAĞIZ OKUMAYACAĞIZ ; ÇÜNKÜ  YAZMAYA VEYA OKUMAYA GEREK BİLE KALMAYACAK , GİDECEĞİZ BİLGİ BANKASINA  VE  ÖĞRENMEK İSTEDİĞİMİZ  HER NE İSE , BUNU BEYNİMİZDEKİ  ÇİP OKUYUCUYA YERLEŞTİRECEĞİZ..ÇİPE YÜKLENECEK BİLGİLER İNSANLARIN SEÇİMİNE GÖRE DEĞİŞECEKTİR MUTLAKA..:MESELAA. KURANI KERİM OKUMAK İSTEYEN BİRİ  BEYNİNDEKİ İLGİLİ YERE  KURANI KERİM OKUMAK BİLGİLERİNİ YÜKLETEBİLECEK , VEYA   JAPONYAYA GEZMEYE GİDECEK BİRİ  JAPONCA KONUŞMA BİLGİLERİNİ  BEYNİNDEKİ  ÇİPE YÜKLETECEK VE SIKINTI ÇEKMEYECEK  ;  BEN UÇMAK İSTİYORUM DİYEN BİRİSİ , ÇİPİNE  PİLOT BİLGİLERİNİ YÜKLETECEK VE ÇOK UCUZ OLAN UÇAK KİRALAMA ŞİRKETİNE  ÇİPİNİ GÖSTEREREK 5  ON MİL UÇUP GELECEK NEVSİNİ KÖRLEYECEK.

BEYNİMİZDEKİ KULLANIM SÜRESİ DOLAN ÇİPİMİZİ  ÇIKARTARAK YENİSİNİ TAKTIRABİLECEĞİZ , KİMBİLİR  BELKİDE  İMKANI OLANLAR  . İLGİLİ BİRİME MÜRACAAT EDEREK  ,  ÇİPİNİ BÜYÜTMEK İSTEYEBİLECEK , HEM JAPONCA HEMDE ÇİNCE HATTA RUSCA KONUŞMAK VE AYRICA  UÇAK KULLANMAK İSTİYORUM BÖYLE BİR ÇİP  KAÇ PARAYA MALOLUR ACABA diyebilecek. 

SEVGİLİ ARKADAŞLAR , NE KADARDA KOMİK GİBİ  ÖYLE DEĞİLMİ.AMA TEKNOLOJİ BU HIZLA GİDERSE BUNA GÜLMEK DEĞİL GERÇEKTENDE OLABİLİRLİĞİNİ DÜŞÜNMEK , HAA. BANA KALIRSA  BUNU BİZ TÜRKLERİN YAPMASINI İSTEMEK DÜŞÜNCESİ DAHİ OLABİLİYOR.   HER NE KADAR ELLER AYA GİDİYOR OLMASININ ACI GERÇEĞİ YAŞANIYOR OLSADA. İKİ GÜN BOYUNCA  İNTERNET BAĞLANTISINDAN YOKSUN OLMAM , BANA NELEER HATIRLATTI NELER.  MEĞER İNTERNETİN HAYATIMDAKİ  ÖNEMİ  NE KADARDA BÜYÜK VE ÖNEMLİ İMİŞ.

Sağlıklı Huzurlu Mutlu Başarılı ve Hayırlı Seneler... 

SAYGILARIMLA...

0
0
0
Yorum Yaz