ESKİPAZAR BELEDİYE BAŞKANI ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ...

2009-04-29 20:57:00


 29 Mart yerel seçimlerinde Ak Partiden Eskipazar Belediye Başkanlığına seçilen Dursun Baş, önümüzdeki dönem yapacağı ana projeler ve şu anda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

            Eskipazar belediyesinin durumunun hiç iç açıcı olmadığını belirten Baş, diğer Belediyelerde olduğu gibi Eskipazar Belediyesinin de gelirin iki katı borcu olduğunu söyledi.

            Başkan Dursun Baş, bu durum karşısında ana projelerini zamana yayarak yapacağını belirtirken, şu anda yaz sezonu başlangıcı olduğu için park ve bahçe işlerine ağırlık verildiğini bunun yanında diğer belediyecilik hizmetlerinin aksatılmadan yürütüldüğünü söyledi.

            Belediye Meclisi ile belediye personelinin birlik ve beraberlik içinde uyum içinde bir çalışma sergilediklerini vurgulayan Baş “ şu anda motivasyon çok iyi. Bireysel değil,  kollektif takım çalışması yapıyoruz. Daha önce Belediyecilik tecrübemim bulunması benim için avantaj. Halkla kucaklaşarak, halka danışarak, projelerimizi gerçekleştireceğiz. Halk desteği olmadan başarı olmaz. Halk günleri düzenleyeceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımızda sona gelindi” dedi.

            Turizm Potansiyelini Harekete Geçireceğiz

            Hadrinapolis başta olmak üzere Akkaya hamamı ve diğer turizm potansiyelini harekete geçirmek zorundayız diyen Başkan Dursun Baş, İsmetpaşa Kavşağı ve Eskipazar ilçesinin bu kavşak güzergahında bulunmasının büyük şans olarak nitelendirirken, bunu en iyi şekilde değerlendirme kararlığında olduklarını vurguladı.

            Baş “ Hadrinapolis Bizans kültürünü yansıtması açısından önemli. Bugün aynı şekilde Bizans kalıntılarının bulunduğu Trabzon ilindeki Rum-Pontus kilisesine görmek isteyenler İsmetpaşa güzergahını kullanıyor. Eğer biz Hadrinapolis’i iyi tanıtıp, bu yol güzergahına gerekli tanıtım tabelalarını koyarsak, turistin ilk durağı burası olur. Bugüne kadar yol güzergahına tek bir tanıtıcı levha konmamış. Yine Akkaya Hamamı. 12 Mayıs tarihinde ihalesi var. Burayı iyi bir müteşebbis alır işletmeye açarsa, termal turizmi açısından önem kazanır. Burada bir termal tatil köyü oluşturabiliriz, merkez olabiliriz.Yine mermer yatakları konusunda bir projemiz var. Daha önce Sanayi Bakanlığında bu konuda bir görüşmemiz olmuştu. Mermer işi ile uğraşan tüm atölyelerin bir merkezde toplanmasını istiyoruz. Yani Küçük Sanayi Sitesi projemiz var. Amacımız  Hadrinapolis’i ve tüm doğal güzelliklerimizi dünya turizmin hizmetine de açmak” dedi.

            Yöresel el sanatları ve ürünlerinde ön palana çıkartılması için faklı projeler üzerinde çalıştıklarını belirten Başkan Dursun Baş “ biz tüm potansiyelimizi ön plana çıkartarak ekonomiye kazandırmak istiyoruz. Yöresel organik ürünlerimiz başta olmak üzere el sanatlarımızı, diğer olguları işlemek istiyoruz” dedi.

            Hadrinapolis’te yapılan kazı çalışmalarından çok burada çıkan eserlerin koruma altına alınıp, turizme bilinçli bir şekilde kazandırılmasının kendileri için büyük önem arz ettiğini ifade eden Başkan Dursun Baş “geleneksel olarak yapılan kazı çalışmalarına olumlu bakmıyorum.Kazı çalışmalarından çok burada çıkan eserlerin korunması önemli. Kazı evi büyük zorunluluk. Bunun yanında çatı düzenlemesi yapılması lazım. Şu anda benim orada 4 işçim çalışıyor. Ama ben isterim ki burada turiste her konuda yardımcı olabilecek, buradaki  tarihle ilgili bilgi verebilecek bir danışman olsun. Şu andaki burada bulunan 4 işçi enformasyon görevi veremez. Kazı çalışmalarının 170 yıl süreceğini söylüyorlar. Bizim 170 gün bile beklemeye vaktimiz yok.Elimizden geleni yapacağız. Israrcı olacağız” dedi.

            YÜKSEK OKULA YER TAHSİSİ YAPILDI

            Karabük Üniversitesine bağlı olarak Eskipazar’da Yüksek Okul açılması için Eskipazar YIBO tesisinin tahsisinin yapıldığını hatırlatan Başkan Dursun Baş “ Biz Üniversitemizin ihtiyacı olacak, diğer bölümlerinde açılmasını istiyoruz. Üniversite Rektörümüzle bu konuda görüştük. Başka binalarında tahsisini istiyor. Bizde bu çerçevede gerek Belediye olarak gerekse Sivil Toplum örgütleri ile gerekeni yapacağız” dedi.

0
0
0
Yorum Yaz