HADRİANAPOLİS'DE KAZI BAŞLIYOR.

2012-08-17 14:39:00

Eskipazar ilçesinde, ortaya çıkarılan mozaikler dolayısıyla Karadeniz Bölgesi'nin "Zeugma"sı olarak adlandırılan Hadrianaupolis Antik Kenti'nde, kazı çalışmaları başladı.

Eskipazar ilçesinde, ortaya çıkarılan mozaikler dolayısıyla Karadeniz Bölgesi'nin "Zeugma"sı olarak adlandırılan Hadrianaupolis Antik Kenti'nde, kazı çalışmaları başladı.

Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Vedat Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arkeolog, uzman, öğrenci ve işçilerin yer aldığı 40 kişilik ekiple, antik kentteki kazı çalışmalarına yeniden başladıklarını söyledi.

Çalışmalar kapsamında öncelikle daha önceki yıllarda ortaya çıkarılan mozaiklerin üstünün temizlendiğini anlatan Keleş, şunları kaydetti:

"Bayram tatili sonunda kurtarma kazılarına başlayacağız. Sondajlarda yapacağız. Geçen yıl yapılan kazılarda yeni alanlar yerine ortaya çıkartılan eserlerdeki tahribatı gidermeye yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. Yine bu yıl bu çalışmalara devam edeceğiz. Antik kentin merkezinde yer alan Kilise B'nin mozaiklerinin restorasyon ve konservasyonu oluşturulmuştu. Kilise B'nin üst örtü sistemi de kısa zaman sonra tamamlanacak. Çalışmalar bittiğinde bu yapı teşhire hazır hale gelecek. Geç Roma dönemine ait villanın duvarlarının restorasyonu ve konservasyonu da sürüyor."

0
0
0
Yorum Yaz