Hüseyin Goktas'ın kitabı hakkında ...

2009-09-24 17:29:00

Yazan: Ayten Yardibi
Konu: Hüseyin Goktas'ın kitabı hakkında
Huseyin Goktas'ın kitabını herkesin ve ozellikle genclerin okumasını oneririm.
Her satırı ibret dolu, gercek bir yasam mucadelesi ve bu mucadele yapılırken vatana hizmet, topluma hizmet ve cevresindeki herkese hizmet etmekten ve iyilik
yapmaktan geri kalmıyan ornek bir kisi.Okurken duygulanmamak mumkun degil.Boyle
bir basarıyı yakalamak herkese nasip olmaz.

Kitabı okuyanlar Huseyin Goktasın bu ulkeye ve cevresine ne kadar olumlu katkılarda bulundugunu bilirler. Ben gene de okumayanlar icin, onun hizmetlerinin bazılarını yazmak istiyorum.Özellikle kendi koyü ve cevresine yaptıgı hizmetleri.

1.1961 yılında Tokat'ta öğretmen iken Orman Genel Muduru Ali Karaagac ile tanısarak onunla yaptıgı isbirligi neticesinde, toprak yol olan, hava yagıslı oldugunda vasıta giremeyen Pazarkoy- Yalakkuz - Eskipazar yollarının stabilize yapılmasını saglıyarak, guzergahtaki 10 köyün camurdan kurtulmasını onluyor.
2.Kendi koyundeki mahallesindeki kisiler icme suyunu oradan akan ve icine pislik karısan caydan saglıyordu.1975 yılında Cankırı'daki Bayındırlık Mudurune basvurarak ve Ankara'daki tanıdık YSE elemanlarını da devreye sokarakkoye suyun gelmesini sagladı.
3.1978 yılında Bolu TEK Muduru Alev Kaplangu ile sıkı bir isbirligi yaparak, il dısı olmasına ragmen Hasanlar- Sofular koylerine elektirik baglattırdı.
4. Pazarkoy'de yanan okulun esyalarını temin etmistir.Vali Ragip Gerceker ile isbirligi yaparak, okullardaki demirbas dısı esyaları okulunda toplattırıp tamir ettirtip, iki kamyonla Pazarkoy'e gondertmistir.Aynı mudurle isbirligi yapılarak Banaz koyunun icme suyu ile koy-anayol arasındaki toprak yolun
stabilize ettirilmesini saglamıstır.
5.Vali Celal Kayacan ile isbirligi yaparak, ilceler ve koylerden gelen fakir cocukların barınması icin, 120 kisilik Ozel İdare Ogrenci yurdunun acılmasını saglamıstır.
6. Bolu'da Sevk ve Idarecilik Yuksek Okulu'nun kurulması, Cıraklık Egitim Merkezlerinin acılması, Yogunlastırılmıs egitim projesinin uygulanması,Mudurnu Taskesti'de ilk acılan Koy- kentteki pratik sanat okulunun kurucu mudurlugunun yapılması. Dort divan Goynuk Cok programlı liselerinin acılması,Eskipazar Cok Programlı Lisesi'nin acılması. Köyünün cocuklarının Pazarkoy'de tasımalı sistem ile rahat okuması.

Bu hizmetler Huseyin Goktas'ın yaptıgı hizmetlerden bazıları.Kendisine, 26 yıl okul mudurlugu, 4 yıl Daire Baskanlıgı ve 8 yıl Milli Egitim Bakanlık Musavirligi surelerınde beraber calıstıgı, Bakan, Vali, Kaymakam ve Milli Egitim Mudurlerinden 27 adet maasla odullendirme, takdir ve tesekkur belgeleri verilerek odullendirilmistir.Kendisi baba tarafından akrabam olur.Huseyin Dayımın varlıgı bize her zaman guc vermistir ve ben onun akrabası olmaktan gurur duyuyorum.

Emekli Ingilizce Ogretmeni
Ayten Yardibi

0
0
0
Yorum Yaz