HÜSEYİN GÜL'ÜN YAZISI...

2009-06-24 19:52:00

Yazan: HÜSEYİN GÜL
Konu: FESTİVALLER

Festival ve Hasretlik
Festival deyince akla o yörenin tanıtımı ve ürettiği, pazarlayamadığı malların tanıtımı gelir. Yani yöre’nin kültür-tarih varlıkları, turizmi teşvik eder. İnsanlar gerek içeriden gerek yurtdışından katılırsa, yerel ekonomi canlanır.
Bunun iyi örneklerinden birisi de 12.Eskipazar Festivalidir.
Festivallerde aydınlar halkıyla buluşuyor, halkı da aydınlarını bağrına basar. Böylece iyi bir buluşma oluşur.
Festivallerde sakın ola;
Her iyi şeyi sulandırmada ki ustalığımızdan ya da yoğurdu cacık yapma alışkanlığımızdan olacak; festivalleri de sulu sepken hale getirmeyelim.
Festivallerin Yararları

1970lerde başlayıp 90ların sonuna kadar sürüp giden, acımasız iç-göç memleket hasreti diye sosyolojik bir fenomen doğurmuştu.
İş-aş derdine düşmüş halkım, doğduğu topraklarda doyamaz hale gelmişti. Yorganını sırtlayan, nerede bir fabrika bacası tütüyorsa oraya hücum ediyordu.
Sanayi kentlerinde Karslılar, Tokatlılar, Sivaslılar, Karabüklüler gibi memleket adlı mahalleler ( varoş diyorlar oralara) oluşmaya başladı.
Tatile gidemeyen, denizi ve tarihi kültür varlıklarını tanımayan bu yoksullar biraz para biriktirince, bir de kışlık erzağını yapmak için bir hafta on günlük gezilerle memleketlerine dönüyorlardı. Orada ölümü bekleyen ana-babalarını ziyaret edip, ufak tefek de ihtiyaçlarını gideriyorlardı.
Gurbetteki garip , gureba da bir şey yapma dürtüsüyle, topluca gitmeye başladılar köylerine-kasabalarına. Birinci, ikinci turlar heyecanlı başlasa da üçüncü de baygınlık gelmeye başlar. Onun için ilçemizde yılda bir defa festival yapılmalıdır.
Sonuç
Bu festivalleri, bütün trajikomikliğine rağmen yurdumun yoksullarını bir araya getirdiği, erken koparılmanın ya da isteksiz ayrılmanın hasretliğini giderdiği için yine de önemsiyorum. İstanbulü;da birbirini göremeyen aynı ilçenin muhacirleri gidip kendi köylerinde hasretlik giderdiklerinden, yine de iyimserlikle karşılıyorum.
Akıldan korkmayıp , Aydınları,bilim adamlarını da çağırıp, akılla buluşan kasabalar da var.
Gurbet ne yana düşer ustam, Hasret ne yana

İyi festivaller..;

0
0
0
Yorum Yaz