İKTİDARLA BULUŞTUK,GİTTİ KOSKOCAMAN BİR YILMI? YOKSA DAHAMI FAZL

2009-09-29 16:50:00


Beş yıldır İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim üyesi Doçent Doktor Ergün Laflı tarafından Eskipazar ilçesi Hadrinapolis’te sürdürülen kazı çalışmaları, bu yıl Laflı’nın istifası ile dururken, istifa ile birlikte yeni bir kazı başkanının atanması için Kültür Bakanlığı düzeyinde çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

         Konuyla ilgili bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, 2009 yılında Hadrianapolis’te çalışma yapılmadığını belirtirken,  “2009 yılında maalesef herhangi bir çalışma yapamadık. Sebebi de işin başından beri Kazı aşkanlığı görevini yürüten İzmir 9 Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ergun Laflı Hocamızdan kaynaklanan sebeplerden dolayı bu sene çalışma yapamadık.

Bakanlığımız Teknik Elemanlarınca yapılan incelemeler sonucunda hocamızın bu kazıdaki konumu değerlendirildi ve Bakanlığımız bu çalışmaları yaparken, sayın Hocamız istifa etti Kazı Başkanlığından. Orada Akademik Bilimsel çalışmayı yürütecek yeni Kazı Başkanı, yeni bir Hoca bulma arayışlarındayız bir hocamızla şu anda görüşmelerimiz devam ediyor. ihtimalle bu hocamızla biz yolumuza devam etme kararı alacağız. Henüz netleşmiş değil ama netleştiğinde kamuoyuna açıklanacak. Bunun bir takım bürokratik evreleri var. Bu hocamız bu bölgede Kazı Başkanlığı, kazı yapmak istediğine dair başvurusunu süresi içersinde yani bu yıl içersinde Bakanlığımıza yapacak. Bakanlığımız bu başvuruyu inceleyecek ve uygun görüşle mütela ederse Başbakanlığa Bakanlar Kuruluna sunmak üzere gönderecek. Bakanlar Kurulu da bu hocamızın bu talebini uygun görürse tekrar yeni bir hoca ile buradaki çalışmalara 2010 yılında devam edeceğiz” dedi.

0
0
0
Yorum Yaz