İlçe Tarım Müdürlüğünden Mahsül Fiyatına Sertifikalı Tohumluk Pr

2009-06-17 19:22:00
 

İlçe Tarım Müdürlüğünden Mahsül Fiyatına Sertifikalı Tohumluk Projesi

 

               İlimizin Hububat ambarı Konumunda olan İlçemizde Kaliteli ve Sertifikalı Tohumluk kullanımını yaygınlaştırmak amacı ile Çiftçilerimize Mahsul Fiyatına  Tohumluk  projesi uygulanacak.

            Proje Kapsamında 2009 Yılı Güz dönemi çekilişlerinde kullanılmak üzere Sertifikalı Hububat ve arpa Tohumlukları temin edilerek çiftçilere dağıtılacak.

            İl Tarım Müdürlüğü ve İl Genel Meclisi Üyeleri ile yapılan görüşmeler neticesinde  Proje Kabul edilerek İl Özel İdaresinden Finansman desteği sağlandı.Bu bağlamda Tohumluk bedelinin yarısı İl Özel İdaresi Bütçesinden hibe şeklinde karşılanacak, çiftçilerimiz tohumluk bedelinin yarısını ödeyerek tohumluklarını teslim alacaklar.

            Çiftçilerimizin Müracaatları Müracaat sırasına göre değerlendirilecek olup Bu projeden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin en kısa sürede İlçe Tarım Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekiyor.

 

            Kaliteli ve verimli bir Hububat yetiştiriciliğinin ön koşulu Kaliteli yani sertifikalı tohumluk kullanmaktır.Geçtiğimiz yıllarda % 25 hibe şeklinde uygulanan proje bu yıl Hibe oranı % 50 oranında uygulanacak olup Çiftçimiz Kendi ürününü sattığı fiyata Sertifikalı Tohumluğunu alabilecektir.

 

            2008-2009 Ekim yılında Vejetasyon üzerine mevsim normalleri ve üzerinde yağış alınması, sertifikalı tohumluk kullanımının yaygınlaşması ve yabancı ot mücadelesine önem verilmesi  nedeniyle Hububat üretiminde İlçemizde bu yıl  rekor bir üretim beklenmektedir.

            Tarım Bakanlığının Müdahale alımı yapacağını açıklaması ve müdahale Fiyatı ilan edilmesi ile fiyat istikrarı da sağlanmış oldu.

            Bu yıl hasat esnasında Biçerdöver kontrollerinin sıkı bir şekilde yapılması için gerekli tedbirler alınmış olup,çiftçilerimiz ayarsız makinelere ve sabah-akşam saatlerinde hasat yaptırılmaması gerekmektedir.

            Çiftçilerimize Bereketli Bol Kazançlar dileriz.

0
0
0
Yorum Yaz