KARABÜK ESNAFI KREDİ ALMAKDA VE ÖDEMEKDE ZORLANIYOR..

2009-07-23 16:45:00


Dünyada yaşanan ve Türkiye’yi de olumsuz etkileyen global ekonomik kriz esnafı iyiden kötüye sürüklerken,  Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Atilla Aygün, Karabük’te ki esnafın durumunun göründüğünden çok daha kötü olduğunu söyledi.

            Karabük’ün sahipsiz bir kent görüntüsünü verdiğini belirten Aygün “ teşvik teşvik dediler, teşvik geldi. Daha başında gelir gelmez tekstille ilgili üçüncü bölgelere verilen avantaj 4. bölgeye kaydırıldı. Diğer sektörler için veriler teşviklerin yakın zamanda yatırıma dönüşmesi şimdilik bu krizde zor. Yakın zamanda yansımalarını görmek zor. Karabük bugüne kadar kendisine değer katan tüm değerlerini kaybetti. Tabur gibi mesela. Şimdi Polis meslek yüksek Okulunun taburunu yerini alması gibi beklentimiz var. Bu yüzden Polis Meslek yüksek Okulunun bir an önce bitirilip, eğitime açılması lazım” dedi.

            Çoğu esnafın mala bile giremediğini elindeki malı satıp nakite çevirme çabasında olduğunu belirten Aygün, “ son olarak KOBİ kredilerinden imalatçı sektörün yanında tüm esnafın yararlanacağını söylediler. Ama nerde? Maalesef sözde kaldı” dedi.

            Yenice Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifinde takip oranı yükseldiği için Kredilerin kapalı olduğunu belirten Aygün “Zonguldak bölgede 17 esnaf kredi kooperatifinde 14. ünde krediler kapalı. Geri dönüşlerde sıkıntı var. Geri dönüşlerde yüzde 6,8 oranında aksama olursa krediler kontrollü veriliyor, bu rakamın üstüne yüzde 8’e çıktığında ise kredi durduruluyor.Şu anda bizim 6,5 trilyon takipte kredimiz var. Onan 8.6 olduğu için şu anda kredi kullandıramıyoruz. Ama 40-45 bin TL bir ödeme yaptığımızda kontrollü olarak krediler tekrar açılır. Bu da an meselesi. Şimdiye kadar Karabük’te geriye dönüşlerde sıkıntı olmamıştı. Esnaf zor durumda. Esnaf bu sıkıntıya daha ne kadar dayanır bilinmez” dedi.

            Karabük’ün vergi tahsilatında ilk sıralarda yer almasına rağmen karşılığını alamadığını belirten Aygün, krizin uzun soluklu olması halinde tablonun daha ağırlaşacağını söyledi.

            Başbakanın Bankalara keedileri geri çağırmayın şeklinde talimatı olduğu halde bankaların kredileri geri çağırarak esnafı daha da çıkmaza soktuğunu dile getiren Aygün, bazı meslek gruplarının tamamen bittiğini sözlerine ekledi.

0
0
0
Yorum Yaz