KARABÜK'TE İŞSİZ SAYISI 10 BİN KİŞİ...

2009-09-07 16:24:00
İş ve İşçi Bulma kurumuna 8910 işsiz kayıtlı. Kayıt dışı olanlar da sayılırsa Karabükte 10 binin üzerinde işsiz var demektir. 

Karabük İş ve İşçi Bulma Kurumuna 8910 işsizin kayırlı olduğu öğrenildi. Kuruma kayıtlı olmayanlar da hesaba katıldığından çıkacak rakamın 10 binin çok üzeride olduğu söyleniyor.

 

490 Kişi İşsizlik Sigortası Maaşı Alıyor..

 8910 kayıtlı işsiz olmasına karşın İş ve işçi bulma kurumundan işsizlik maaşı alanların sayısı 490 kişi. Bu rakamın az olması dikkatleri çekerken, kurum yetkilileri işsizlik sigortası maaşı almanın bazı kriterlere bağlı olduğunu ve bu kriterlere uymayanlara işsizlik sigortası maaşı verilmediğini söylüyorlar.İşsizlik sigortası alabilmek için son 3 yıl içerisinde 600 gün sigortalı  ve bununda son 120 günü kesintisiz olma şartı ve işveren tarafından işten çıkartılmış olmak gerektiğini vurguluyorlar.
Amaç Balık Vermek Değil Balık Tutmayı Öğretmek..
Bu konularla ilgili görüşlerine başvurduğumuz İş_kur müdürü Feridun Karataş; “ Bizim asıl amacımız balık vermek değil balık tutmayı öğretmek. Bunun içinde elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.Valiliğimiz ve Sosyal Yardımlaşma Vakfımızla birlikte Toplum Yararına Çalışma Programları yapıyoruz. Çeşitli kurslar açıyoruz. Faaliyetlerimiz bunlarla da bitmiyor. Bir yıldan buyana okullarda meslek tanıtımı ile ilgili seminerler veriyoruz. Bu seminerlerde öğrencilere iş arama becerisi ile ilgili de eğitim veriliyor. Ayrıca yine Genel Müdürlüğümüzden gelen uzmanlar tarafından bazı işletmelerde  iş kazalarını önlemek adına iş sağlığı ve iş güvenliği seminerleri veriliyor” dedi.
İş-kur 26 Kurs Açmış
İş-Kur şimdiye kadar işsizlere istihdam yaratmak  ve meslek edinmeleri adına 26 Kurs açmış. Bu kurslardan 501 kişi yararlanmış. Açılan bu kursların 9 tanesi tamamlanmış, 21 tanesi hala devam ediyor. Ve ayrıca edinilen bilgilere göre 5 tane projesi tamamlanmış ancak ödenek bekleyen kurs var.
İŞ-Kur Ödenek Bekliyor
İş Kur Müdürü Feridun Karataş 2009 yılı için 1 milyon 984 bin lira ödenek aldıklarını söyledi. Karataş tüm projeleri gerçekleştirmek için 500 bin liralık bir ek ödenek talepleri olduğunu, bu da gelirse daha birçok hizmeti yerine getirebileceklerini ifade etti.

0
0
0
Yorum Yaz