Mustafa Ünal yeni işyeri açılmadan işe yerleştirmek çok zor dedi

2008-04-03 17:30:00
 Ak Parti Karabük Milletvekili Mustafa Ünal, her hafta sonu Ak Parti İl Başkanlığında yapılan Halk Günlerinde, sorunlarını dile getiren vatandaşların sorunlarına çare bulmaya çalıştıklarını söyledi.
 Milletvekili Mustafa Ünal, en çok iş arayan vatandaşlarla karşı karşıya kaldıklarını belirterek yaptığı açıklamada;“İşsiz vatandaşlarımıza iş bulmaya çalışıyoruz ama bu çok az oluyor. Çünkü iş yeri açılmadan bir kişinin işe yerleştirilmesi mümkün değil. Karabük’te de iş yeri pek fazla kamunun dışında, özel sektör pek fazla yeni iş yeri açılmıyor veya tevsii yatırımlarına pek fazla gidilmiyor. Şimdi bütün beklentimiz bu tevsii yatırımlarının olması. Şimdiye kadar ki çalışmalarımız İnşallah bir meyve verirde, birkaç yatırım bizim buraya yabancı yatırımcı gelir.
 Fakat Türkiye şimdi talihsiz bir döneme girdi. Ben yabancılara çok yakın bir kişi olarak, bundan bir ay önce yabancıların Türkiye’ye yatırım yapmak, Türkiye’ ye gelip görme ve bir takım işler yapma niyeti ile bugünkü niyetini tamamen değişmiş görüyorum. Yabancılar Türkiye’mizde olan gelişmelerden etkilendiler. Bakış açıları değişti. İstikrarın bundan sonra olup olmayacağında tereddüt içindeler. İnşallah bu belirsiz durum kısa süre içersinde sona erer ve yabancılarında bu konuda ki tavırları eskisi gibi burada yatırım yapma iştahları artar. Her ne kadar Karabük’te olmasa bile Türkiye’yi düşündüğümüzde 2007 yılında yatırım amacı ile Türkiye’ye giren yabancı sermaye miktarı 22 milyar dolardır. Eğer böyle giderse 2008 yılında bu rakama ulaşmamız çok zor hatta mümkün değil diyebilirim. İnşallah böyle gitmez ve işin en enteresan tarafı da Türkiye’nin imajı daha önceki dönemde gerçekten yüksekti. Ben Almanya’yı, Fransa’yı, İsviçre’yi biliyorum. Oradaki işadamları ve Profesörlerle görüştüğümde, Türkiye’ye bakış açıları çok değişikti. Ama son zamanlarda yaşanan gelişmeler, Türkiye’de özellikle bizlerin ülkeyi sanki yarın burası şeriat devleti olacakmış gibi dış ülkelerde tanıtmamız bunu bizler yapıyoruz. Türkiye’nin imajını bu şekilde dışarıya yansıtacak olursanız ki böyle bir şey olması söz konusu değil. Ama yabancıların elbette ki dikkatini çekiyor. Yabancıların Türkiye’ye yatırım iştihanı elbette düşürüyor” dedi.
 

0
0
0
Yorum Yaz