NİYAZİ AYVAZ'IN HAFTALIK YAZISI..

2009-05-11 18:49:00

Yazan: n.ayvaz
Konu: kahve bahane

Aldığım duyma göre eskipazar'da kahvehane sayısı bayağı artmış. Bana sorsalar da sayının dahada artacağını söyleyebilirdim.Bu artışa Ben şaşırmadım, kimse şaşırmasın. Okuma yazma oranımız düşüklüğü ile kıyaslandığında bu tablo üzücü. Gerçekten okumayan bir toplumuz. O apayrı bir yazı konusu. Bizde çok kitap okuyana 'Kafayı sıyıracaksın', 'Alim mi olacaksın', 'Biz okuduk da ne oldu' gibi bir sürü laf söylenir. Bunu söyleyenler sanırsınız ki binlerce kitap okumuş ama bir yere gelememiş. Sorsanız son okuduğu kitap 'Cin Ali' dir. Ama biz nasihati seviyoruz.
Neyse ben kahvehane sayısındaki artışın en büyük nedeninin işsizlik olduğunu düşünüyorum. İnsanlar Evde otursa ayrı dert, kahveye gitse ayrı dert. Evde olsa hanım 'Daha iş bulamadın mı? Okuldan çocuğa para istediler. Elektik faturası niye kaç gündür cebinde. Bu adam beni öldürecek komşular' diye söylenirken işsiz adam mecburen kendini kahvehaneye atacak .Başka nereye gidecek? Mecburen kahvehaneye gidecek. Çünkü kendisi gibi mağdur diğer insanlar orada.
Açık söylüyorum bu sayı hiç düşmez. Kahvehane sayımız yakında dahada artar.. Bu hiçbir vatandaşımızın suçu değil. Ne kahve açanların suçu, ne de kahvehaneye gidenlerin suçu. Allah aşkına gençlere iş bulduk, aş verdik, ceplerini doldurduk bir de kültürel mekânlar açtık da mı kahvehaneye gidiyorlar?
Her tülü imkâna sahip olup, ilçesinde her türü güzellikler olan, vaktini daha değerli geçirme imkanı olan hiçbir genç gidip kahvede sigara dumanı altında durmak istemez.
Kahve sayısında artışı sorgulamak istiyorsak bunu kahveye gidenlerle sorgulamamamız lazım. Neden kahveye gittiklerini bulmamız lazım. Çoluk çocuk sahibi bir adam sabah gözünü kahvehanede açıyorsa vardır bir sebebi. Belli ki evde durmak istemiyor. Ailevi nedenleri olabilir ama % 80 ekonomik bir sebebi vardır. İşsiz kalan, iş bulamayan kişi evde durmak istemez.
Ne yapılması gerekiyor? Kızmak çözüm değil. Önemli olan çözüm üretmek. İnsanlara her türlü imkanı sunduktan sonra önyargılı yargılamak hakkınız olabilir. Ama hem kel hem bodur durumu vardır ya, bu durum da aynen öyle.
Kısacası Eskipazarın artık kendisini aşması gerekiyor. Kahvede oturtup iş bekleyen kardeşlerime selam olsun..
Allah'a emanet olun.

0
0
0
Yorum Yaz