Teşvikde karabük'ün son durumu..

2009-07-20 06:51:00

Karabük Ak Parti milletvekilleri teşvik ile ilgili yapılan son düzenlemeler hakkında geniş bilgi verdiler. Hafta sonu Ak Parti İl Binasında yapılan toplantıda daha çok 1. ve 2 bölgeden 3. ve 4 bölgeye tekstil. Hazır giyim konfeksiyon ve dericilik alanında faaliyet gösteren atölyelere verilecek olan teşviklerde yapılan yeni düzenleme üzerinde duruldu.

            Yeni düzenleme ile Karabük’ün umut bağladığı gerekli iş gücü potansiyeline sahip olduğu tekstil alanındaki yeni düzenleme ile birlikte devlet sadece 4. bölgeye fabrikasını taşıyan işletmeciye taşıma yardımı yapacak. Daha önce 3. bölgeye de verilen bu teşvik yeni düzenleme ile sadece 4. bölgeye taşıyanlara verilecek..

            Konuyu doğrulayan Ak Parti milletvekili Mustafa Ünal “Hatırlanacağı gibi daha önceden tekstil, hazır giyim. Konfeksiyon ve dericilik alanında 1. ve 2 bölgede faaliyet gösterip Karabük’ün de içinde bulunduğu 3. bölge ve 4. bölgeye fabrikasını taşıyanların taşıma giderlerini devlet karşılayacaktı. Şimdi bu sadece 4. bölgeye taşıyanlar için söz konusu, yani 3. bölgeye fabrikasını taşıyanlar bundan yararlanamayacak” dedi.

            Ünal konuya,  Kapsama 3 bölgeyi de katarsak, 4 bölge mağdur kalır düşüncesi ile sadece 4. bölgeye bu yönde bir teşvik verilmiş olabilir.Kapsam daraltılmış olabilir ama genişletilmesi için çaba harcanabilir” şeklinde açıklık getirirken şöyle devam etti. “Herkes kendi şehri, kendi evi düşünür. Ama bu tür düzenlemeler yapılırken Türkiye bir bütün olarak düşünülerek yapılıyor. Daha önce hep siyasi kaygılar ve baskılar yüzünden yatırımlar bazı şehirlere kaymış, diğer yandan bazı bölgeler hızlı bir şekilde gelişirken, diğer şehirlerde geri palanda kalmıştır. Mesala bugün tüm sanayi yatırımları Marmara bölgesinde. Bugün bir İstanbul, Bursa bu alanda büyüme gösterirken, tarım alanında gerilemiştir. Buraların tarım alanında potansiyeli olmasına rağmen sanayi tarımı köreltmiştir. Bir Bursa şeftalisi, zeytini artık yeme imkanı yok. İstanbul’da aynı, Bu şehirler hızlı bir şekilde büyürken, sorunları da içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Ama bugün artık bu şekilde değil tüm Türkiye bir bütün olarak düşünülerek dengeli dağılım yapılmaktadır” dedi

            Bu teşvikte hatalar olabilir diyen Ünal, “ hatalar olabilir. Düzeltilecek yerler olabilir. Birbirimizi suçlamak kolay. Şu ana kadar ne kaybettiysek bundan kaybettik. Kapsam yeni düzenleme ile daraltılmış olabilir. Ama genişletilmesi için de çaba sarf edilebilir. Mesela Karabük’ün hayvancılık ve orman alanında daha geniş teşvikten yararlanması sağlanabilir. Çünkü hammadde burada” dedi.     

0
0
0
Yorum Yaz